BT

ODPOVEĎ NA ČASTÉ OTÁZKY

Odpoveď na časté otázky

Aký ja váš názor na dnes populárny chiptuning motorov? Má chiptuning vplyv na životnosť motora? Prečo výrobcovia neposkytujú ľahko dosiahnuteľných 10-25% výkonu naviac štandardne?

Všeobecne platí, že väčšina motorov dokáže poskytovať o poznanie vyšší výkon, než na ktorý sú od výrobcu naladené. Výrobcovia se tým tak do určitej miery istia. Dobre vedia, že zďaleka nie všetkým motorom sa dostane perfektnej servisnej starostlivosti, rovnako tak nebudú prevádzkované v optimálnom režime a podmienkach. Aby aj u takých motorov dokázal zaručiť dostatočnú životnosť, radšej naladia výkon o niečo nižšie, ako by takému motoru zodpovedalo. Výsledkom je, že dnešné motory pri patričnej starostlivosti väčšinou daný automobil ďaleko prežijú.

Určite už väčšina motoristov pochopila, že pri súčasných vozoch je magická číslovka 100.000 km na tachometre skôr hranicou skutočného „zabehnutia“ motora, než hranicou životnosti, ako tomu bývalo u Škodoviek a iných automobiloch z krajín RVHP ešte pred pätnástimi rokmi. Dnešné motory osobných automobilov dokážu pri rozumnej prevádzke a údržbe absolvovať s prehľadom nejakých 300.000 km, a to platí pre zážihové aj vznetové motory. A práve výraznú zásluhu na tejto trvanlivosti má už zmienené mierne poddimenzovanie výkonu.

Pokiaľ sa teda rozhodnete kvalitným chip-tuningom zvýšiť výkon motora, veľmi pravdepodobne sa to na trvanlivosti okamžite neprejaví. Určite nehrozí, že z ničoho nič začnú odchádzať jednotlivé diely a celý motor začne strácať na spoľahlivosti. Ale fyzikálne zákony platia pre každého a všade. Pokiaľ teda bude motor podávať vyšší výkon, zákonitá sa musí zvýšiť jeho namáhanie a teda i následné opotrebovanie. Za predpokladu využívania napr. kvalitnejších olejov a častejších servisných intervalov ,(nie ako je určené výrobcom) sa však tomuto opotrebeniu dá predísť, alebo oddialiť. Dôsledkom nestarostlivosti o motor potom môže byť fakt, že napr. namiesto tých 300.000 km si bude motor žiadať výraznejšie investície do servisu a údržby (napr. výmena vstrekovačov atd.) už po 180.000 alebo 200.000 km. Bohužiaľ praktické testy a skúšky toto len ťažko dokážu. Dlhodobé testy na motorových brzdách sú totiž len orientačné a skúsenosti ukazujú, že od praktickej prevádzky sa značne líšia.

Záverom teda ostáva konštatovať, že nič nie je zadarmo.

Veľa šťastných kilometrov a spokojnosti s vašim štvorkolesovým tátošom, miláčikom, pomocníkom

Vám praje BOBO tuning